Без їжі людина не може існувати ні на землі, ні на морі, ні  в космосі, тому  професія кухаря потрібна людині постійно.

Своїм корінням кулінарія поринає у далеке минуле — туди, де горів вогонь жертовного вогнища. Найбільше у розвиток кулінарії внесли античні народи - древні греки та римляни. Добрими кулінарами греки стали не одразу. Ще за часів Гомера (ІІІ-ІV ст. до н.е.) кулінарів не було. Професія кухаря узаконюється набагато пізніше.

Кухарську майстерність греки ставили в один ряд із музикою та поезією. Кулінари Греції зобов'язувались майже чи не професійно вивчати мистецтво та філософію. Такий порядок виник внаслідок визнання кулінарії як одного з видів мистецтва. У Давній Греції налічувалось близько 50 письменників, які присвячували кулінарному мистецтву сторінки своїх книг. За їх рецептами готувалися страви для учасників Олімпійських ігор.

Вже у III столітті до н.е. у Римі існували кулінарні школи. Як свідчили давньоримські історики, кухарем та лікарем у цей період була чи не кожна освічена людина. Займатися приготуванням страв вважалось модною та почесною справою.

Від покоління до покоління передавали люди досвід приготування їжі. Ще в давній Греції був культ Акслепія, міфічного лікаря-цілителя, що мав ім'я Ескулап. Його дочка Гігея вважалась покровителькою науки та здоров'я, а вірною помічницею їм була кухарка Куліна. Вона стала покровителькою кухарської справи. Від цього імені походить і назва професії -кулінар.

Основний зміст функціональних обов'язків кухаря залежить від того, який кваліфікаційний розряд йому присвоєно. Сучасний кухар повинен знати: технологію приготування усіх видів страв та кулінарних виробів, особливості приготування національних, фірмових страв та страв іноземних кухонь; правила оформлення та подачі порційних страв; приготування різних видів тіста та виробів з нього; ознаки доброякісності харчових продуктів; умови, строки зберігання та реалізація сирої та готової продукції; санітарно-гігієнічні правила зберігання продуктів; дотримання правил охорони праці.

Технологічний процес приготування їжі складається з кількох стадій та операцій. Кухар, насамперед, виконує такі операції: прийом сировини, її переробка, зберігання продуктів; приготування холодних закусок, гарячих страв, випічка з борошна; оформлення страв для їх роздачі. Основні операції кухар виконує в ручну, але більшість трудомістких операцій здійснюють машини і механізми.

Професія кухаря затребувана в будь-якій галузі. Хороший фахівець з приготування їжі потрібний скрізь: в пологовому будинку, дитячому саду, на заводі, в сучасному офісі і шикарному ресторані, в кафе, барах і їдальнях міста.

 

 

close