Маляр

Маляр – це фахівець будівельного профілю, від уміння, професійних навичок та естетичного смаку якого залежить остаточний вигляд приміщення чи будинку

    Термін “маляр” походить від німецького слова “мahler”, що означає живописець. Це одне з найдавніших ремесел. Хто як не маляр виконує роботи по опорядженню інтер'єрів, використовуючи  найсучасніші будівельні матеріали з широкою гамою відтінків, що дають можливість отримати безліч рисунків, хроматичних ефектів і художніх композицій. Покриття з таких матеріалів мають чудові робочі характеристики: високу стійкість до різноманітних впливів середовища, високі адгезійні властивості, швидко висихають. Малярні роботи захищають будівельні конструкції від руйнування і збільшують їхню довговічність.

  Роль маляра в будівництві дуже велика.

  Маляр повинен знати технологію оздоблювальних робіт, хімічний склад розчинів та барвників, правила кольоростворення і прийоми змішування пігментів з урахуванням їх взаємодії: мати гарний художній смак, вміти не тільки готувати розчини, обробляти поверхні, використовувати у своїй роботі механізми, але й глибоко і тонко відчувати, розуміти, відтворювати прекрасне.
Історія професії

 Невідомо коли з'явився на Землі перший маляр. Технологія виготовлення фарб з вохри і тваринного жиру відома людям як мінімум 20 тисяч років. Приблизно тоді ж з'явилися перші пофарбовані предмети, що свідчить про знайомство людини з малярським ремеслом. Безліч таких виробів дісталися вченим у спадок від цивілізацій шумерів, єгиптян, китайців, ольмеків та інших. У руїнах будівель на початку мінойської цивілізації в Греції були виявлені пофарбовані елементи стін. Але згадки про малярів, як про професію, яка відокремилась від інших будівельників і від художників, відносяться до середини XIX століття, так як до цього часу готові фарби не випускалися. Це ускладнювало їх використання на виробництві, тому що потрібно було самим діставати і змішувати інгредієнти. 

Соціальна значущість професії в суспільстві

  Маляр вдихає життя в сірі споруди і предмети, надає їм естетичний вигляд. Уявіть собі, що будівлі будуть просто поштукатурені, дерев'яні поручні і парти залишаться в коричневих і чорних плямах від брудних рук, а кораблі так і будуть плавати іржавими. Фарба не просто прикрашає поверхню, вона ще захищає її від корозії і руйнування. Зрозуміло, що без фарбування поверхонь трубопроводи, автомобілі та металеві дахи за кілька років приходили б в непридатність.

Загальна характеристика професії:
 • маляр готує під пофарбування бетонні, дерев'яні і металеві конструкції;
 • поверхні фарбує вручну або при допомозі фарбопультів, пістолетів та інших приладів, наклеює шпалери;
 • володіє прийомами роботи високоякісної і декоративної штукатурки, а також прийомами багатоколірного пофарбування фасадів, будівель спеціальними синтетичними складами.

 

Ринок праці

  Будь-які внутрішні та зовнішні роботи на будівельному майданчику не обходяться без малярів. Люди такої професії часто працюють в будівельних, ремонтно-будівельних і житлово-комунальних управліннях, а також на промислових підприємствах, у приватному секторі тощо

Попит на ринку праці

Були і будуть затребувані завжди.

 

Умови роботи

  Найважливішою вимогою до людей які здобувають професію є стійкість до алергічних захворювань, оскільки розчинник, що входить до складу фарб, являє собою шкідливу органічну речовину, що призводить до сильного погіршення стану здоров'я людей з такими недугами. Маляр повинен також бути акуратним і, бажано, не боятися висоти, адже стіни  та дахи багатоповерхових будинків теж потрібно фарбувати.

 Перевагою такої професії є її інтернаціональність. Адже маляр потрібен у будь-якій країні - будівлі фарбують скрізь. І немає якихось складних відмінностей у роботі, наприклад, румунських і бразильських малярів. Цьому ремеслу нескладно навчитися. Істотним недоліком такої роботи потрібно вважати все той же розчинник, який може за кілька років вплинути на дихальний апарат людини.

Вимоги до індивідуально - психологічних особливостей:
 • хороший естетичний смак;
 • наочно – образне мислення;
 • творча уява;
 • окомір;
 • координація рухів рук;
 • уважність;
 • акуратність;
 • здатність працювати на висоті.
Медичні протипоказання

Робота протипоказана людям із захворюваннями:

органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія та ін.);

серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність та ін.);

органів травлення (хронічні захворювання печінки та ін.);

опорно-рухового апарату (які ускладнюють і обмежують рухливість рук, ніг);

нервової системи (нав'язливі стани, непритомність та ін.);

шкіри (дерматити, екзема та ін.).

 

Вимоги до професійної підготовки:
 • основи фізики і хімії (у обсязі загальноосвітньої школи)
 • технологія і обладнання;
 • матеріалознавство;
 • основи малюнка.

 

Споріднені професії:
 • штукатур-маляр;
 • маляр будівельний;
 • будівельник-оздоблювач.
close