Мова, якою відбувається освітній процес у закладі освіти – українська.

Весела Абетка. Читанка Ой яка чудова українська мова

Правовий статус української мови сьогодні визначає Конституція України, прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року. У статті 10 Конституції записано: “Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. B Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом”. Мовні відносини в Україні регулює також Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

На виконання ст. 10. Конституції України, законів України «Про освіту», "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 19.12.2019, листів МОН від 01.02.2018 № 1/9­74 «Щодо застосування української мови в освітній галузі» та від 17.09.2019 № 1­9­581 «Про застосування державної мови в освітньому процесі», з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму в ліцеї здійснюється відповідна організаційна робота.

Кількість учнів, які охоплені українською мовою навчання, становить 100%. Документація ведеться відповідно до Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти, затвердженої наказом МОН від 25.06.2018 р. №676.  Нормативно-правова документація упорядкована у відповідності до вимог номенклатури справ (протоколом засідання експертної комісії ліцею від 03.02.20 р.) та погоджена протоколом засідання ЕПК Держархіву Миколаївської області від  26.06.20 р. №25.

Усі учасники освітнього процесу дотримуються єдиного мовного режиму на уроках. Викладання загальноосвітніх предметів, спеціальних дисциплін та уроків виробничого навчання ведеться державною мовою. 

В кожному кабінеті, на І поверсі коридорі та гуртожитку ліцею обладнано куточки державної символіки, що сприяє вихованню шанобливого ставлення до державних символів України, формуються почуття поваги до них, стійкі навички свідомого дотримання правил поведінки щодо державних символів у повсякденному житті, під час урочистих і офіційних заходів, присвячених національним святам. Інформаційні куточки щодо підготовки учнів до ЗНО в усіх навчальних кабінетах оформлені державною мовою.

Учні ліцею беруть участь у олімпіадах з української мови та літератури, конкурсах знавців української мови, читців творів та поезій відомих українських поетів та письменників. Так, у 2019-2020 н.р. учениця 202 групи Кухар. Кондитер  Маліченко Марія посіла ІІІ місце в конкурсі читців поезій Д.Креміня, у 2018-2019 н.р. – Круц Вікторія посіла ІІ місце у ІІ етапі конкурсу знавців української мови ім.П.Яцика. Щороку учні ліцею під керівництвом Л.Оліхової, викладача української мови і літератури беруть участь в обласних конкурсах Шевченківської поезії «Заповіт», конкурсі патріотичної поезії м. В.Бойченка, конкурсі української сатири та гумору «Сміхослов» та здобувають призові місця. Вже другий рік поспіль Т.Павленко та О.Захарова організовують участь здобувачів освіти ліцею у Всеукраїнському конкурсі з українознавства «Патріот». І хоча призових місць поки немає, але учні змогли перевірити рівень володіння українською мовою, зрозуміти ступінь обізнаності в історичних подіях, культурному розмаїтті та літературному надбанні України та випробувати свої сили. Всі конкурсанти отримали від організаторів сертифікати учасників та заохочувальні подарунки.

Бібліотека ліцею є осередком, де здійснюється робота щодо дотримання мовного законодавства: забезпечення літературою педагогічних працівників, різноманітними довідниками учнів ліцею, художньою на науковою літературою  - мешканців гуртожитку. На її базі проводяться бібліотечні заходи, виставки літератури за різною тематикою, в т.ч. пов'язаною з народознавством. 

Проводиться робота з педагогічним колективом та технічними працівниками щодо дотримання мовного режиму в ліцеї відповідно до роз’яснень, викладених у листі Міністерства освіти і наукою України від 07.10.2017 № 1/9-542 «Щодо застосування державної мови» та ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка набула чинності 16.01.2021 року.

Питання функціонування державної мови під час освітнього процесу залишається і надалі одним із найбільш пріоритетних напрямів освітнього процесу і перебуває на постійному контролі адміністрації. Принципове значення для майбутнього української мови має національна свідомість та мовна гідність.


Законодавства про мови в Україні:

Конституція України (ст. 10)

Закон України “Про освіту” від 05.09.2017(ст. 7)

Указ Президента України “Про Концепцію державної мовної політики”від 15.02.2010

Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 19.12.2019

Рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 №10-рп/99 про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови)

Лист МОН від 17.09.2019 №1/9-581 «Про застосування державної мови в освітньому процесі»

Лист МОН «Щодо застосування державної мови в освітній галузі» від 01.02.2018

close