Штукатур

                        Історія професії

 Професія штукатура, як і майже всі будівельні професії, є досить давньою.

Люди завжди прагнули жити в теплі і затишку. Щоб надати довершеного зовнішнього вигляду житлу, люди почали його обштукатурювати.

  Слово „штукатурка” – італійського походження (від лат.-гіпс, вапно, алебастр). Це дало вченим підставу припускати, що винайшли штукатурку італійські будівельники.

  Перші приклади використання глиняної штукатурки – обмазки зустрічаються в житлах напівземляного типу, характерних для степових районів древньої Русі.  Для більшої охайності і краси, поверхні глиняної штукатурки покривали різноманітними барвистими візерунками. У якості речовин –барвників використовували сажу, червону глину, крейду й інші найпростіші „земляні” фарби, а зв’язувальними речовинами для них служили жир, кістковий мозок, рослинна олія і пізніше вапно. Вже близько 5 тисяч років тому при будівництві будинків застосовували штукатурку з гіпсу.

  До кінця XI ст., коли перша Російська держава досягла зеніту своєї могутності й культурного розквіту, поряд з поліпшеними оздобленням живописом, мозаїкою й облицюванням широко застосовували вапняну штукатурку.

Характер роботи

  Це штукатури готують будинок або споруду під остаточне оздоблення – фарбування або облицювання. І ніяка фарба або, припустимо, шпалери не зможуть сховати брак, якщо він допущений штукатуром. Штукатури не просто вирівнюють поверхні, вони надають поверхням певних властивостей, а в окремих випадках, при використанні декоративних штукатурок, і довершеного зовнішнього вигляду.

Висококваліфікований штукатур, крім звичайної, може виконувати різні види сучасних кольорових декоративних штукатурок, спеціальні штукатурки.

       

Основні вимоги до професії штукатура

Серед оздоблювальних робіт штукатурні на будівництві займають чи не найважливіше місце.

  Свою назву професія штукатура отримала від основного матеріалу, з яким доводиться мати справу будівельнику. Штукатурка – це оздоблювальний шар, що наноситься на поверхню різних конструктивних елементів будівлі (стін, перегородок, перекриттів, колон) з метою вирівняти ці поверхні, покращити їх санітарні та теплотехнічні характеристики, надати їм певної форми та фактури.   Штукатурні роботи сприяють досягненню довговічності споруд, архітектурно-декоративної привабливості.

  Незважаючи на те, що праця сучасного штукатура до певної міри механізована, а сам він озброєний ефективним механізованим та електрифікованим інструментом, пристроями та машинами, все ж це професія переважно ручної праці одиночного виробництва з індивідуальним темпом та ритмом роботи. Сучасні майстри штукатурної справи старанно зберігають та розвивають традиції професійної кмітливості та винахідливості багатьох поколінь майстрів штукатурної справи.

  Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем наближається до художника. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю. Основне завдання штукатура – зробити всю поверхню, яка підлягаєоштукатуренню, рівненькою, без горбів і западин. Приємно зайти, скажімо, у квартиру де гладенькі стіни і стеля. Зразу видно - тут працював справжній майстер своєї справи. А значить, людина, яка сумлінно ставиться до своєї роботи, яка працюючи, дбала про якість.

  Одне слово, людина намагалася своєю роботою принести у дім радість.

Умови роботи

    Професійна діяльність штукатура відноситься до фізичної праці середнього навантаження і напруженості.

  Робота, як правило однозмінна і проводиться вдень. Всі завдання штукатур виконує стоячи, іноді в незручній позі.

До особливих факторів роботи штукатура можна віднести:

пересувний характер робочого місця;

роботу на протягах;

 - підвищену вологість повітря у приміщеннях, де проводяться штукатурні роботи;

 - недостатню вентиляцію;

 -  незручну робочу позу при опорядженні стелі;

 - роботу на висоті з підмостків, приставних драбин, столиків, риштувань тощо;

 - роботу із шкідливими речовинами (домішки, мастики, суміші);

 - можливість запорошення очей і забруднення дихальних шляхів.

  Штукатури працюють усередині приміщень та зовні, оштукатурюючи фасади.

В роботі штукатура можливі травми.   Та захищеним від помилок, травм і аварій може бути лише той, хто добре володіє знаннями та навичками виконання робочих операцій процесу штукатурення, дотримується правил техніки безпеки та електробезпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки, вміє надати першу медичну допомогу. Для досягнення високого рівня кваліфікації штукатур повинен мати базові знання, в першу чергу з хімії, фізики, креслення, математики. Ці знання допоможуть йому зробити точні розрахунки щодо потреби в матеріалах, обрахувати виконання норм виробітку та розмір ділянки, забезпечити оптимальне використання механічних і електрифікованих інструментів, машин, механізмів, підібрати якісні розчини для роботи.

            Вимоги до індивідуально – психологічних особливостей

  Робота штукатура висуває певні вимоги до робітника. Перш за все, він повинен бути фізично здоровою та загартованою людиною, не схильною до застуд. Крім уміння механічно виконувати операції, важливим є естетичне та творче мислення професіонала.

  Майбутній штукатур повинен мати:

 •  розвинені зорові та слухові аналізатори;
 •   добру пам'ять на рухи та рельєф поверхні;
 •  практичне та просторове мислення;
 •  координованість та взаємозамінність дій обох рук;
 •  вміння концентрувати, розподіляти та переключати увагу.

  Гострий зір сприяє досягненню високої якості штукатурних робіт. Більшість

опоряджувальних операцій штукатур виконує вручну, тому необхідно бути фізично розвиненим.

  Представнику цієї професії мають бути притаманні такі риси характеру:

 •   уважність;
 •  охайність;
 •  ретельність;
 •  витримка;
 •  наполегливість;
 •  терпіння.

  Розмір заробітної плати залежить від кваліфікаційного розряду штукатура, складності виконуваних робіт і є досить високим.

  Заробіток  штукатура нараховується за відрядно-преміальною або погодинно-преміальною системами оплати праці. Доходи коливаються залежно від замовлення, сезонності ведення будівельних робіт та їх якості.

Ринок праці

Штукатур - це одна з найбільш поширених професій на будівництві.

Потреба у працівниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання, як в державних, так і в приватних та комерційних структурах. У переважній більшості регіонів України штукатур без особливих ускладнень знаходить роботу в будівельних організаціях, в домобудівних комбінатах, ремонтних та житлобудівних управліннях, приватному секторі тощо.

Ризик безробіття у штукатурів мінімальний і пов'язаний перш за все з недостатнім досвідом або кваліфікацією.

close