Народна мудрість стверджує, що головне багатство на Землі – сама земля. Але багатством є також люди, що працюють на цій землі, що годують нас хлібом і не тільки. Хліборобство - одне з перших ремесел, одна з самих давніх професій на землі. Пройшли тисячоліття, але хлібне зерно і зараз залишається чудом природи. Маленьке зернятко, що важить тридцять п’ять - сорок міліграмів, зібрало в собі найцінніші, найнеобхідніші для нашого організму речовини. Зібрало тепло сонячних променів, соки землі, ласку дощів і мудрість орача, його працю, знання, творчість.

        З того часу, як людина почала займатись землеробством, між людиною і землею, між людиною і рослиною завжди було посередником якесь знаряддя – палка-копач, мотика, соха, плуг, серп, коса, ціп тощо.

       Тепер цим посередником є могутній парк сільськогосподарської техніки, який налічує в даний час тисячі найменувань. Завдання цього парку - якнайкраще обробити ґрунт, щоб зберегти землю, підвищити її родючість, не нашкодити їй. А як вміло використовувати його - повинен знати сучасний сільськогосподарський працівник - професія якого – «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів», або як ще можна сказати - механізатор.

        Чому механізатор? По-перше, механізатор – це сільськогосподарський працівник, який знає і експлуатує в процесі виробництва сільськогосподарської продукції не тільки трактори, комбайни та всілякі машини, а й безліч знарядь та механізмів. По-друге, мається на увазі механізація сільськогосподарського виробництва, тобто заміна тисячолітньої важкої ручної праці селян працею механізованою, коли основні трудові операції людина виконує за допомогою механізмів та машин. Окрім того, навчаючись за професією, механізатор може оволодіти технологією у багатьох галузях землеробства, а не в якійсь одній, окремо взятій.

         

Той, хто обирає професію механізатора, повинен обов’язково любити та розуміти землю. Йому потрібно буде знати не лише найрізноманітнішу техніку, але й основи землеробства, агрохімії, щоб зі знанням справи і встановлювати глибину обробітку ґрунту, і норми внесення добрив та висіву насіння, і точно вибирати строки польових робіт, і не порушувати ці строки, бо найменше відхилення – і знижується якість. А це відобразиться восени на результаті всього циклу робіт: підсумок майстерності механізатора вимірюється повними засіками. І вибирати цю професію потрібно не тому, що ніде подітися, а за покликом душі – бути хліборобом – велика честь!

      Щоб якісно виконувати всі роботи, потрібно опанувати такі технічні дисципліни як агрономія, трактори і автомобілі, сільськогосподарські машини, організація виконання механізованих робіт, правила дорожнього руху, технічне обслуговування та ремонт машин, навчитись комплектувати машинно-тракторні агрегати для виконання сільськогосподарських робіт, виконувати слюсарні та ремонтні роботи, встановлювати техніку на зберігання, і, звичайно, навчитись керувати тракторами, комбайнами та автомобілями.

        Вивчаються також основи економіки, основи підприємницької діяльності, основи тваринництва, електротехніки, технічне креслення, тому що справжній механізатор повинен уміти не лише обробляти землю, виконуючи вказівки, а й самому планувати свою роботу, не лише вміло, а й раціонально використовувати сільськогосподарську техніку, економно витрачати паливно-мастильні матеріали, запасні частини.

        Трактор є одним з енергетичних засобів виконання різноманітних фізичних робіт не тільки в сільському господарстві, а й в інших галузях народного господарства. Сьогодні, коли державні, колективні і фермерські господарства мають різноманітну вітчизняну і зарубіжну сільськогосподарську техніку, подальше зростання виробництва продукції, зміцнення економіки України залежить від рівня кваліфікації механізаторських кадрів.

         Тракторист-машиніст повинен досконало знати конструкцію трактора, його вузлів, кваліфіковано та своєчасно виконувати регулювальні роботи і технічне обслуговування, вміло виявляти та усувати несправності.

       Велика роль належить слюсарю з ремонту с/г техніки та устаткування - провідній особі в технічній службі автотранспортних підприємств. Щоб машина запрацювала, її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати, випробувати і ремонтувати. Все це справа слюсаря - і чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря. Це одна з важливих професій, тому що, якими б не були досконалими інструменти, завжди буде потрібна людина з „розумними" руками. Це особливо потрібно зараз, коли парк наших автомобілів поповнюється моделями різних світових фірм.

       В процесі ремонту від слюсаря вимагається терпеливість, інтерес до самого процесу роботи з інструментом. Деякі вважають роботу слюсаря не творчою, потребуючої лише грубої сили. Насправді це зовсім не так. Ряд досліджень показав, що практичний розум, скоріше, не простіший, а складніший, ніж теоретичний. Адже практичні завдання часто доводиться вирішувати в різних умовах, в обмежений час.

       Не можна обійти увагою ще одне робоче місце механізатора – за кермом автомобіля, адже воно має свої особливості. Зрозуміло, звичайно, що водій не зв’язаний безпосередньо ні з ґрунтом, ні з рослинами, ні з тваринами. Дорога – ось його поле діяльності. Максимальна вантажопідйомність та оптимальна швидкість, безаварійний рух трасами, надійний стан автомобіля – його конкретні виробничі завдання.

      Але є у автомобіля і сільськогосподарська спеціалізація, тому необхідно знати особливості його використання в процесі сільськогосподарського виробництва. Адже інколи потрібно отримувати вантаж на ходу, зорієнтувати автомобіль так, щоб ні зернини не впало на землю. Готувати автомобіль до далеких рейсів із зерном, не допускаючи втрат. Взагалі перевезення сільськогосподарських вантажів має багато особливостей, не врахувавши яких, можна не доправити до місця призначення багато з того, що з такими зусиллями було вирощено на полях, в садах, в теплицях. Доводиться водієві працювати і на спеціальних автомобілях: для внесення добрив, завантаження насіння, перевезення нафтопродуктів тощо.

           Здобути всі ці знання та вміння можна, навчаючись в Снігурівському професійному ліцеї.

        У розпорядженні бажаючих оволодіти професією «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів» кабінети та лабораторії, навчальні майстерні, полігон для навчання водінню тракторів та автомобілів, 15 тракторів та комбайнів, 5 автомобілів. Має ліцей і навчальне поле, на якому учні, оволодіваючи професією, вирощують сільськогосподарську продукцію для потреб навчального закладу.

           В ліцеї створено належні умови для навчання та відпочинку учнів: просторі кабінети, їдальня, спортивні зали та стадіон, гуртожиток. У позаурочний час працюють спортивні секції та предметні гуртки, організовуються вечори відпочинку та екскурсії.

           Учні ліцею неодноразово гідно захищали честь свого навчального закладу на обласних конкурсах професійної майстерності, посідали призові місця на обласних олімпіадах  у 2006, 2007, 2010 роках, а в 2009 році  учень ліцею Цицарковський Сергій отримав Грант Президента України  за проект «Інтенсивна технологія вирощування озимого ріпаку».

             За більше ніж 60 років зі стін ліцею вийшло понад 2000 кваліфікованих механізаторів, багато з яких і досі працюють на землі, збираючи високі врожаї.

               Оволодівши професією, можна не лише працювати трактористом, слюсарем-ремонтником чи водієм автомобіля в котромусь з сільськогосподарських підприємств, але й користуючись отриманими знаннями, заснувати власну справу: вирощувати сільськогосподарську продукцію, займатись тваринництвом, рослинництвом, як це зробили багато випускників попередніх років.

                   Вибір професії - складний і відповідальний крок у житті кожної людини, від якого багато в чому залежить її майбутня доля. Правильно вибрати професію - значить знайти своє місце в житті.  Нехай же мірилом майстерності в кінцевому результаті будуть безвідмовна робота машин, високі врожаї, повні засіки.

     Наш випускник знає:

  • Конструкцію сучасних колісних і гусеничних тракторів, сільськогосподарських машин.
  • Технічне обслуговування і ремонт сільськогосподарської техніки, aгро технологію вирощування сільськогосподарських культур
  • Організацію механізованих сільськогосподарських робіт під час виконання польових робіт в рослинництві
  • Властивості та застосування конструкційних та паливо мастильних матеріалів

Наш випускник вміє:

  • Розбирати, складати та регулювати трактори, сільськогосподарські машини та знаряддя
  • Усунути несправності, які виникають під час роботи сільськогосподарської техніки
  • Користуватись інструментом, пристосуваннями, засобами індивідуального захисту під час роботи
  • Керувати колісними та гусеничними тракторами, самохідними комбайнами
  • Виконувати механізовані роботи під час вирощування сільськогосподарських культур
  • Розраховувати необхідну кількість паливно-мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив

 

close