18:22
Історія скорботи та героїзму

З нагоди відзначення Дня пам`яті Героїв Крут в ліцеї створено інформаційний куточок, серед учнів І курсу проведено виховну годину на тему "Слава Героям Крут !". Виховний захід на тему "Вони загинули за Україну" було проведено серед учнів ІІ курсу. Класні керівники ІІІ курсу провели годину пам'яті "Герої Крут - ніхто не забутий". Також було проведено конкурс серед учнів І курсу на краще декламування вірша П.Тичини "Пам'яті тридцяти".

Історична довідка

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном з київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

Переглядів: 298 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
close